Gra czytelnicza CzytaMy – zad. 2

Przed feriami, uczniowie kl. 5 i 6 ciężko pracowali, aby stworzyć nową formę literacką, tzw. mashup. Nie wiesz co to jest? Tak naprawdę to pojęcie pożyczone z muzyki, gdzie oznacza umiejętne połączenie ze sobą dwóch (lub więcej) piosenek w celu osiągnięcia nowej, spójnej kompozycji. Ich autorzy wykorzystują zazwyczaj różne gatunki muzyki, studyjne produkcje.

(źródło:   https://pl.wikipedia.org/wiki/Mashup_(muzyka) )

Zadanie 2 gry CzytaMy polegało na stworzeniu mashupu, czyli połączenia wybranych elementów przynajmniej dwóch różnych utworów literackich, tak by powstała nowa sensowna całość, a forma mogła być dowolna.

Zadanie było rozbudowane i wymagało dużego nakładu pracy, a także przemyślanego przydzielenia zadań i współpracy w grupach lub intensywnej pracy indywidualnej. Uczniowie metodą projektu pisali, projektowali, rysowali swoje mini książeczki, bo na taką formę się zdecydowali. Kiedy książeczki były gotowe dzieciaki zorganizowały akcję LITERACKI MASHUP. Akcja polegała na rozdawaniu gotowych i powielonych książeczek  pozostałym uczniom szkoły w czasie przerw szkolnych. Ścisk i tłok na przerwach pod stanowiskiem Literackiego Mashup był bardzo duży. Aby dostać, którąś z książeczek, uczniowie musieli odpowiedzieć na pytanie dotyczące jakiejś książki, baśni, opowiadania i tylko wtedy mogli otrzymać egzemplarz autorstwa kolegów z kl. 5 - 6. Naprawdę były kolejki! Uczennice wybrane do prowadzenia akcji miał pełne ręce roboty. Same też ułożyły pytania do quizu książkowego i tłumaczyły wszystkim o co chodzi w tej akcji, a także na czym polega mashup. Jednak najmilsze było to, że 50 egzemplarzy przygotowanych książeczek rozeszło się jak świeże bułeczki i widok uczniów czytających na przerwie prace kolegów był najcenniejszy!

Klasy miksowały „Opowieści z Narnii”, „Czerwonego Kapturka”. „Harrego Pottera”, „Mikołajka”, „Zwiadowców”, „Zwierzoduchy”, „Koszmarnego Karolka”.