Gra czytelnicza CzytaMy Zad. 3 - ostatnie

Ostatnie zadanie gry czytelniczej CzytaMy również wymagało kreatywności od uczniów. Uczestnicy mieli za zadanie wybrać książki z jakichś powodów dla nich ważne (na przykład takie, które ich poruszają, albo które dobrze im się czyta, zabawne, dobrze napisane, z godnymi uwagi bohaterami, opisujące nasz świat w oryginalny sposób itd.). Książki musiały być napisane w XXI wieku, ale niekoniecznie musiały mieć współczesną tematykę, mogły to być utwory historyczne albo fantastyczne. Gdy książki zostały wybrane, uczniowie musieli stworzyć zachętę do przeczytania tychże książek. A potem trzeba było stworzyć kapsułę czasu (czyli sposób na przechowanie prac w ukrytym miejscu), w którym znajdą się nasze prace, aby tam czekać na swych odkrywców w przyszłości.

Uczniowie kl. 5 przygotowali zachęty książek: „Oskar i pani Róża” Erica Emmanuela Schmitta oraz zbiór opowiadań „Balsam dla duszy nastolatka”.

Zachęty miały formę tradycyjnego listu oraz folderu. Kapsuła czasu została wykonana z drewna w postaci skrzynki, następnie uczniowie zakopali ją w ziemi w środowisku lokalnym, na łące, oczywiście w wielkiej tajemnicy.