Wtorek, 2024-04-23

Imieniny: Ilony, Jerzego

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Tegoroczny rok szkolny obfity jest w różnorodne ciekawe akcje, które przeprowadzamy w naszej szkole. Jedną z nich jest Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy. Jak podaje strona www.lustro biblioteki.pl akcja polega na organizacji w bibliotekach w całej Polsce warsztatów, na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz opracowanych materiałów, w tym scenariusza „Mirabelka – kiełkująca historia”.

Celami akcji są:

• promocja czytelnictwa;
  • rozbudzanie zainteresowania historią Polski;
  • zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną;
  • włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości;
  • organizacja warsztatów w bibliotekach publicznych dzielnic Warszawy oraz innych bibliotekach na terenie Polski.

W naszej szkole warsztaty odbyły się w kl. 6 oraz w grupie mieszanej z uczniów z różnych klas. Uczniowie chętnie słuchali czytanej na głos historii o mirabelce, dopytywali się co będzie dalej i niecierpliwili się, ponieważ bohaterowie książki Cezarego Harasimowicza stali się im bardzo bliscy. Oprócz tego dzieci obejrzały wywiad z Cezarym Harasymowiczem, który opowiadał o swoich wspomnieniach z dzieciństwa i mirabelkowym drzewie, co spowodowało, iż książkowa historia stała się dla nich rzeczywista.

Uczniowie z zainteresowaniem słuchali o czasach II wojny światowej, zwyczajach żydowskich, smutnym gettcie. Postać Ireny Sendlerowej na długo zostanie im w pamięci, ponieważ jej działania bardzo poruszyły młode serca uczniów.

ŚLIWKOWE WARSZTATY KULINARNE:

Oprócz kilku godzin głośnego czytania powieści oraz rozmów na temat książki „Mirabelka”, uczniowie stworzyli „Śliwkową książkę kucharską”, która będzie dostępna do obejrzenia w bibliotece. Kilka przepisów uczniowie wykonali samodzielnie w naszej szkolnej kuchni, były to między innymi: maślane ciasto ze śliwkami, czekoladowe ciasto śliwkowe, czekośiwka, czyli zdrowa nutella ze śliwek i gorzkiej czekolady oraz andruty z czekośliwką i powidłami śliwkowymi. Po ciężkiej pracy w kuchni odbył się śliwkowy poczęstunek ze słodkościami śliwkowymi i sokiem śliwkowym. Czas w kuchni był bardzo inspirujący, uczniowie chętnie współpracowali w grupach, podpatrywali swoje działania, dzielili się pomocą i nauczyli się wykonywać kilka przepisów, które mogą samodzielnie wykorzystać w domu. Warsztatowa „Śliwkowa książka kucharska” została w całości wykonana ręcznie, składa się z przepisów, w których podstawowym składnikiem są śliwki mirabelki lub śliwki węgierki. Uczniowie bardzo przyłożyli się do estetyki i kaligrafii ich własnej książki kucharskiej. Może nie jest ona profesjonalna, ale włożono w jej wykonanie mnóstwo starania, chęci, zaangażowania i starań.

WARSZTATY PLASTYCZNE –

MIRABELKOWE DRZEWO WSPOMNIEŃ

Kreatywność i twórczość plastyczna uczniów zawsze zachwyca. Uczniowie zainspirowani książką „Mirabelka” wykonali drzewo wspomnień. Mieli mnóstwo radości przy skręcaniu pasków z gazet, by utworzyć pień drzewa. Malowały na złoto skorupki orzechów włoskich, by były imitacją żółciutkich śliwek mirabelek. Natomiast na wyciętych listkach wypisywały słowa, które kojarzą im się z niepodległością. Powstało efektowne drzewo, które wisi na korytarzu w naszej szkole i wszyscy mogą je podziwiać, a mirabelkowe opowieści przekazywane są pozostałym uczniom, bo widok drzewa wzbudza wiele pytań, a o to chodziło. To drzewo to przedłużenie naszej historii.