AKCJA WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE

Uczniowie kl. 7 Społecznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Mechnicy wzięli udział w akcji „Wychowanie przez czytanie 2018”, której organizatorem jest Fundacja "ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom".

Program polega na przeprowadzeniu z uczniami zajęć z zakresu edukacji moralnej, bazujących na lekturze 15 opowiadań literackich zawartych w tomie „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach" z wykorzystaniem przygotowanych przez Fundację materiałów projektowych.

Jedną z wartości, którą omawialiśmy na zajęciach była PRZYJAŹŃ. Po przeczytaniu opowiadania „Sztuka programowania” Wojciecha Cesarza, uczniowie mieli za zadanie wyszukać aforyzmy i sentencje o przyjaźni, następnie każdy przedstawiał wybrany cytat, tłumaczył jak go rozumie i dlaczego go wybrał. Kolejnym etapem było wypisanie tych cytatów na drewnianych krążkach. Etap twórczy odbywał się przy zajadaniu czekoladą, by było przyjemne nawiązanie do książki. Gotowe krążki uczniowie wręczali swoim przyjaciołom w prezencie. Pamiątka będzie piękna na długie lata

Oprócz historii o przyjaźni, czytaliśmy opowiadania nt. odwagi i życzliwości.
Kilku uczniów nakręciło zwyczajną pantomimę, muzyka w tle brzmiała na żywo, zagrana przez Jakuba Pieczyka. Uczniowie kręcili filmik pierwszy raz, ale to pierwszy krok do kolejnych razów;)