Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Kalendarium

Niedziela, 2024-05-19

Imieniny: Celestyny, Iwony

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 797079
  • Do końca roku: 226 dni
  • Do wakacji: 33 dni

Kartka z kalendarza

Jesteś tutaj: Start / Biblioteka / Gra CzytaMy

Gra CzytaMy

W roku szkolnym 2014/1015 uczniowie kl. 4 – 6 Społecznej Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Mechnicy, trzeci rok z rzędu biorą udział w grze czytelniczej CzytaMy organizowanej przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

Informacje ze strony: http://czytamy.gwo.pl/o-grze/

Na czym polega gra Między nami czytelnikami?

Rozgrywka w roku szkolnym 2015/2016 ma 3 etapy. Na każdym z nich uczniowie wykonują wyznaczone zadania związane z książkami albo szerzej – z czytaniem. Zwycięzcą zostaje ta klasa, która zgromadzi największą liczbę punktów – kapsli Między nami. Kapsle przyznawane są za zajęcie 1, 2 i 3 miejsca na każdym etapie oraz za stworzenie pracy wyróżniającej się oryginalnością. Kapsle w tej kategorii mogą być przyznane wielu pracom.

Po co jest gra Między nami czytelnikami?

Każdy nauczyciel ma swoje sprawdzone metody aktywizowania uczniów do czytania. Nasza gra czytelnicza jest wzmocnieniem działań nauczyciela. Jako akcja przychodząca spoza szkoły ma szansę dać uczniom dodatkową motywację do sięgnięcia po książkę.

Gra ma na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów poprzez skłonienie ich do refleksji nad literaturą. Zadania są tak opracowane, żeby  zachęcić uczniów do mówienia o książkach, komentowania ich treści i wzajemnego przekonywania do przeczytania ciekawych książek.

Świetnie się składa, ponieważ jednym z kierunków realizacji polityki oświatowej na rok szkolny 2015/2016 jest rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Właśnie realizujemy pierwsze zadanie, które jest dwustopniowe. Po pierwsze należało napisać limeryk na temat czytania, w którym musiała pojawić się także miejscowość, z której pochodzą uczniowie. Po drugie napisane limeryki należy wykorzystać do promocji czytania, jak to zrobią gracze, zależy od nich samych. Zatem umieścimy nasze limeryki w gazetce szkolnej „Bazgroły z Mechszkoły”, w gazetce parafialnej, na stronie internetowej szkoły oraz na łamach Gazety Lokalnej.

Gra jest świetna, ponieważ przełamuje szkolną nudę, urozmaica lekcje języka polskiego i zachęca dzieciaki do czytania, poza tym wymaga kreatywności i wysiłku w realizacji zadań. Uczniowie bardzo się angażują i dopytują kiedy będzie kolejne zadanie lub ile kapsli otrzymali. Obecne zadanie nie jest łatwe, ponieważ przekracza podstawę programową szkoły podstawowej (to akurat jest bardzo rozwijające). W tak krótkiej formie (5 wersów), jak limeryk należy zawrzeć krótką i zabawną historyjkę, umieścić temat czytania, miejscowość i puentę! Jednak uczniowie poradzili sobie rewelacyjnie! Na tyle polubili nowo poznaną formę poetycką, „wkręcili się” w pisanie, iż sami tworzyli limeryki na różne tematy, potraktowali to jako zabawę! Zatem w nowym numerze gazetki poczytacie limeryki nie tylko na temat czytania i książek, ale też na inne tematy! Życzymy miłego czytania!

Pani Aga