Projekt Fascynujący Świat Nauki i Technologii

28 kwietnia 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach w ramach projektu - „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”. Uczniowie poznawali świat w pięknych pracowniach eksperymentalno - doświadczalnych w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Niwkach.

Dzieci miały okazję mieć zajęcia w następujących pracowniach:

• PRACOWNIA KNEXARIUM:

Uczniowie:

• poznali krótką historię powstania klocków;
  • oglądali przykłady: auto, karuzela i robot;
  • poznali rodzaje łączenia klocków;

• PRACOWNIA ROBOTICUM:

Uczniowie:

• próbowali swoich sił w sterowaniu robotami oraz odkrywali ich funkcje;
  • dowiadywali się również o zastosowaniu robotyki w dzisiejszym otaczającym ich świecie;
  • zapoznawali się z zasadami działania robotów.
  • PRACOWNIA ECOLOGICUM:

Uczestniczący w zajęciach uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Dzieci zakładając fartuchy laboratoryjne i wykonując doświadczenia np. z dwutlenkiem węgla czy z wodorem mogli doświadczyć istnienia powietrza i świata innych gazów. Wizyta w pracowni to poznawanie makro i mikro świata.

• PRACOWNIA MATHEMETRUM:

Uczniowie poznawali matematykę poprzez zabawę. Kształtowali wyobraźnię przestrzenną, rozwijali intuicję matematyczną i umiejętności logicznego myślenia, rozbudzali ciekawość poznawczą, a także wyzwalali twórczą aktywność. Dzieci poznawały rozmaite łamigłówki, gry, zagadki, tangramy, domina - same matematyczne perełki.

• PRACOWNIA SENSORICUM:

Pracownia sensoricum  tzw. Sala Doświadczania Świata ma za zadanie przybliżyć uczniom otaczający je świat za pomocą różnych zmysłów (dotyku, wzroku, słuchu).

Uczniowie:

• uczyli się współpracy, myślenia, zaufania m.in. poprzez wykorzystanie metody granie ról;
  • doświadczali jak ważna jest komunikacja interpersonalna, zarówno ta werbalna jak i niewerbalna;
  • mieli możliwość ćwiczyć swoją pamięć wzrokową i słuchową.

• PRACOWNIA ASTRONOMICUM:

Pracownia jest uniwersalnym, multimedialnym laboratorium astronomicznym.
Głównym celem pracowni jest pokazanie, w jaki sposób można poznawać astronomię poprzez zabawę. Prezentowane są informacje z zakresu szeroko rozumianej astronomii i kosmologii.

• poznali układ słoneczny;
  • poznali budowę i zasady działania przyrządów astronomicznych;
  • prowadzili obserwacje astronomiczne: Księżyca, planet i dalekich obiektów astronomicznych, obserwacje słońca (plamy słoneczne, protuberancje);
  • próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: dokąd zmierza ludzkość - podróże kosmiczne, stacje orbitalne, sondy kosmiczne.