TYDZIEŃ ZDROWIA 20.04 – 24.04.2015 R.

W ramach Szkolnego Programu Profilaktyki w roku szkolnym 2014/2015 w Społecznej Szkole Podstawowej w Mechnicy im. ks. Jana Twardowskiego został zaplanowany w dniach 20.04 – 24.04.2015 r. „Tydzień Zdrowia”, który miał na celu promowanie wśród uczniów zdrowego odżywiania, zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz naukę zachowań proekologicznych.

Pierwszego dnia odbyła się:

• wystawa prac z recyklingu przygotowana przez uczniów klas I – III i IV – VI pod opieką pani Anny Cielniak, a także wystawa Listów dla Ziemi uczniów kl. IV – VI, napisanych w trakcie lekcji języka polskiego pod hasłem „Nie bądź jednorazowy”,
  • Happening przygotowany przez klasę II pt: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, zainicjowany przez panią Elwirę Mazurek,
  • Rozgrywki sportowe:  dla klas I - III oraz klas IV – VI przygotowane przez pana Adama Cibisa oraz panią Sabinę Herman.

Bilans rozgrywek wyglądał następująco:

Klasy I - III:

I miejsce - kl. III

II miejsce - kl. I

III miejsce - kl. II

Klasy IV- VI:

I miejsce - kl. IV

II miejsce - kl. VI

III miejsce - kl. V

Wszyscy uczniowie dostali na zakończenie rozgrywek zdrowe soczki.

Drugiego dnia:

• Uczniowie wykonywali plakaty pod hasłem „Ziemia  naszą planetą”, co dodatkowo integrowało każdy zespół klasowy, uczniowie włożyli wiele wysiłku i entuzjazmu w swoje prace,
  • W klasach odbyły się również pogadanki na temat konieczności i sposobów dbania o planetę.

Trzeciego dnia:

• Tego dnia ważnym wydarzeniem w klasach IV – VI był konkurs ekologiczny, w którym wzięło udział 13 osób, przygotowany przez nauczyciela przyrody panią Wiesławę Świerad,
  • Na apelu zaprezentowano i omówiono plakaty wykonane przez każdą klasę, prace dzieci były wyjątkowe, a poziom artystyczny bardzo wysoki,
  • Uczniowie kl. I – III bawili się w kucharzy przygotowując sałatki owocowe.

Czwartego dnia:

• Tego dnia ogłoszono wyniki konkursu ekologicznego:

ex aequo tytuł dwóch EKOLOGÓW SZKOŁY: Marcin Plicko, kl. V i Łukasz Kopiec, kl. VI

II miejsce: Laura Praszmo, kl. V i Zuzanna Jesionek, kl. VI

III miejsce: Milena Hyla, kl. Vm Konrad Fraj, kl. VI, Marta Barzantny, kl. VI

• Dziesięciu uczniów z kl. IV – VI, wybranych przez panią Agnieszkę Błachut, odczytało przed społecznością całej szkoły „Listy dla Ziemi”, uczniowie byli bardzo przejęci swoimi wystąpieniami. Mimo że czytali własne prace to mieli tremę, ale dzięki temu mogli nauczyć się prezentować siebie i własny talent oraz zmierzyć się ze stresem, ale przede wszystkim mieli ogromną satysfakcję, że zostali zauważeni i docenieni.

Piątego dnia:

• Zwieńczeniem całego tygodnia był piknik na szkolnym boisku połączony z jedzeniem zdrowego śniadania i zabawami. Piknik okazał się „strzałem w dziesiątkę”, dzieciaki były niesamowicie uradowane, mimo że dzień zaczął się pochmurnie nie przeszkodziło to w spędzaniu miłego czasu. Uczniowie siedząc na kocach, delektowali się smakiem warzyw, owoców i soków. Dziękujemy rodzicom za to, że przygotowali swoim dzieciom tak obfite i zdrowe śniadania. Dzieci bawiły się przy piosenkach o ekologicznej treści, grały w gry i widać było, że są szczęśliwe, zrelaksowane i wypoczęte. Intuicyjnie czujemy, że takie pikniki staną się tradycją naszej szkoły!
  • Tego dnia dzieci degustowały również wyciśnięte w Thermomixie świeże soki i zdrowe mleczne shaki. Udało się to dzięki współpracy, którą nawiązała Pani Dyrektor Elżbieta Dziuda z Panią Agnieszką Kopaniecką oraz dzięki dwóm mamom naszych pierwszaków, które z własnej inicjatywy przyjechały ze swoim sprzętem, aby pomóc w robieniu soków dla dzieci. Dziękujemy Pani Natalii Gaj i Pani Marcie Forkajm za pomoc. Dla dzieci i nauczycieli była to prawdziwa wiosenna niespodzianka!

Szkolny  „Tydzień Zdrowia” uważamy za bardzo udany! W myśl przysłowia chińskiego

„Jeśli myślisz rok naprzód
sadź ryż,
Jeśli myślisz 10 lat naprzód
sadź drzewo,
Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód
ucz ludzi.”

chcemy, aby nasi uczniowie byli świadomi, iż profilaktyka zdrowia i ekologiczne podejście do życia będą miały pozytywny wpływ w przyszłości na ich zdrowie oraz sprawność fizyczną.