PISZEMY LISTY DLA ZIEMI

W tym roku szkolnym po raz trzeci wzięliśmy udział w kampanii „Listy dla Ziemi”, czyli listy skierowane do ludzi małych i dużych, by chronić zasoby naturalne naszej planety.Akcja jest pomysłem Fundacji Ekologicznej ARKA, która zabiega o jak najszerszą współpracę z gminami i placówkami edukacyjnymi.

Co roku akcja ma swoje główne przesłanie, które wynika z bieżących potrzeb społecznych i ekologicznych w Polsce. Tym razem palącym problemem jest brak skutecznej gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych. Hasło „Listów dla Ziemi” 2015 to:

NIE BĄDŹ JEDNORAZOWY

W szerszej perspektywie hasło NIE BĄDŹ JEDNORAZOWY odnosi się także do tego, że świat, w którym żyjemy nie jest jednorazowy – nie jest tylko dla nas. Następne pokolenia też będą z niego korzystać. Jak podaje strona www.listydlaziemi.pl  w tym roku w akcji weźmie udział około 300 tys. dzieci i młodzieży czyli 250 polskich samorządów. Jesteśmy dumni, iż nasza szkoła znajduje się wśród zaangażowanych.

Uczniowie klas IV – VI na lekcjach języka polskiego rozmawiali i uczyli się o szeroko pojętym recyklingu, na czym on polega i poznali zasadę 3 R, czyli:

v Reduce –sposoby i przykłady ograniczania ilości powstawania odpadów

v Reuse – sposoby i przykłady ponownego użycia odpadów

v Recycle – sposoby i przykłady odzysku odpadów

Dzieci na tablicy multimedialnej zapoznały się ze stroną www.listydlaziemi.pl oraz www.365reklamoweksmieci.pl, co pomogło w zaznajomieniu się z tematem lekcji i hasłem tegorocznych „Listów dla Ziemi”. Niejednokrotnie uczniowie dziwili się słysząc statystyki ilości śmieci na naszej planecie, niestety smutne. Na pewno te lekcje przydały się uczniom, gdyż świadomości zdrowego i ekologicznego stylu życia należy uczyć od najmłodszych lat. Jak podano na stronie kampanii:

<<”Świat jest podtrzymywany oddechem dzieci spieszących do szkoły.” Ten piękny cytat oddaje najgłębszy sens edukacji młodych ludzi>>.

Akcja jest też atrakcyjna z tego względu, iż dzieci piszą listy na specjalnie przygotowanej papeterii – papier z makulatury. Treść powstałych listów jest bardzo piękna, uczniowie pisali listy oficjalne, bajki, wiersze, empatycznie wczuwali się w rolę Ziemi. Naprawdę wszystkie zostały napisane czysto, estetycznie, dokładnie – po prostu z klasą! Łączmy nadal ekologię z działaniami społecznymi!