Akcja społeczno – edukacyjna Żonkile

W kwietniu uczniowie kl. 6 uczestniczyli w akcji Żonkile, ponieważ 19 kwietnia 2018 roku przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie tę akcję.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB Żydowska Organizacja Bojowa). 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana od 2013 roku przez Muzeum POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

Źródło: http://www.polin.pl/pl/zonkile

Uczniowie kl. 6 wykonali symboliczne żonkile z papieru oraz uczestniczyli w lekcjach języka polskiego omawiając literaturę związaną z tym okresem historycznym, np. fragmenty historii życia Hany Gofrit z książki „Chciałam wzlecieć jak motyl” opracowanej przez Nami Morgensztern i wydanej przez Yad Vashem oraz Marcina Szczygielskiego „Arka czasu”.

Na godzinie z wychowawcą uczniowie zapoznali się z historią tego okresu na podstawie prezentacji o gettcie warszawskim przygotowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Oprócz tego obejrzeli film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943" w pełnej wersji, poszerzonej o relacje świadków w reż. Kama Veymont. Film bardzo zaciekawił uczniów, ponieważ oprócz relacji świadków zawierał animację relacjonującą przebieg powstania. Była to bardzo pouczająca akcja.

Na koniec uczniowie obejrzeli film na podstawie prawdziwych wydarzeń pt.„Biegnij chłopcze, biegnij” w reż zdobywcy Oscara Pepe Danquarta.