Wycieczka kl. III i kl. IV

Do pracowni eksperymentalno-doświadczalnej Regionalnego Centrum Nauki i Eksperymentu w Opolu.

W ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii, uczniowie kl. III oraz kl. IV mieli okazje uczestniczyć w ciekawych zajęciach w formie zabawowo – poznawczej prowadzonych przez animatorów. Oto zajęcia, w których wzięliśmy udział:

• ARCHITECTORIUM: uczniowie oglądali makiety z różnorodnymi budowlami, poznali też różnorodność materiałów budowlanych i konstrukcyjnych oraz style i historię architektury od 1200 r. p.n.e. do 1975 r. (starożytność – modernizm). Oglądali na planszach: dom z torfu w Islandii, igloo w Grenlandii, manyattę w Kenii, tipi i wigwam w Ameryce Północnej, dom na palach w Malezji oraz jurtę w Mongolii.

Największą frajdą dla dzieciaków było włożenie kasków, rozdzielenie między sobą pracy, wspólne planowanie, i przestrzenne rysowanie projektu budowli, którą potem układały ze specjalnie przygotowanych cegieł.

• INSTRUMENTARIUM: tutaj można było poznać, dotknąć, usłyszeć i zagrać na różnorodnych instrumentach – tych klasycznych, ale też zrobionych z przedmiotów codziennego użytku (np. wywoływacz burzy). Uczniowie próbowali mierzyć dźwięki i dowiedzieli się o tym jaki wpływ mają dźwięki na organizm człowieka.

• LUCEMIUM: to miejsce pokazało wszelkie wykorzystanie światła i jego znaczenie. Uczniowie dowiedzieli się jak zbudowany jest aparat fotograficzny, jak tworzy się zdjęcia i układa kompozycje: otwarte, zamknięte, asymetryczne, centralne, dynamiczne. Dużo radości sprawiło dzieciom przebieranie się w różnorodne kostiumy i robienie sesji zdjęciowej przy użyciu lamp studyjnych.

• ASTRONOMICUM: dzieci obserwowały niebo przez teleskop, poznały i używały takie przyrządy jak: luneta, lornetka, kompas. Za pomocą programu astronomicznego Stellarium symulującego to co jest na zewnątrz oraz niebo dzieci mogły obserwować ruch gwiazdozbiorów i gwiazd.

• MATHEMETRUM: tutaj za pomocą mozajek klockowych uczniowie układali liczby rzymskie, układały obrazki z tangramów oraz mierzyły drogomierzem korytarz, a innymi przyrządami dokonały pomiaru mebli i odcinków.

• OPTICUM: ta pracownia nauczyła uczniów jak powstaje rozszczepienie światła oraz tęcza, jak mierzy się światło. Wykonywały zdjęcia kamerą termowizyjną. Oglądały próbówki z : chlorofilem, riwanolem, tonikiem, płynem do mycia podłóg, witaminą A, proszkiem do prania, wyciągiem z kasztanowca (eskuliną) w świetle ultrafioletowym.

• ENERGIUM: dzieci zapoznały się ze sposobami wytwarzania prądu, w doświadczeniach zamieniały ciepło w prąd za pomocą wiatraków, światła, wysokiej temperatury.

• MECHANICUM: dzieci wykonywały doświadczenia z użyciem siły tarcia i siły grawitacji.